Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596SX-ADJ-NOPB
LM2596SX-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2596SX-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596SX-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4.5V to 40V Inv/Step Down Single-Out 1.2V to 37V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596SX-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4.5V to 40V Inv/Step Down Single-Out 1.2V to 37V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 1.591202 g |
| Efficiency | 73 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2596SX-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596SX-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







