Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596S-ADJ-NOPB
LM2596S-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2596S-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596S-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4.5V to 40V Inv/Step Down Single-Out 1.2V to 37V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596S-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4.5V to 40V Inv/Step Down Single-Out 1.2V to 37V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 1.591202 g |
| Efficiency | 73 % |
| Frequency | 173 kHz |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2596S-ADJ/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










