Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596S-5-0-NOPB
LM2596S-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2596S-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596S-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 4.5V to 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 5-DDPAK/TO-263 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2596S-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 4.5V to 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 5-DDPAK/TO-263
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 80 % |
| Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2596S-5.0/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2596S-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the function of the LM2596S-5.0/NOPB?
What is the maximum output current of the LM2596S-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










