Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2595S-ADJ-NOPB
LM2595S-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2595S-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2595S-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4.5V to 40V Inv/Step Down Single-Out 1.2V to 37V 1A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2595S-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4.5V to 40V Inv/Step Down Single-Out 1.2V to 37V 1A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 78 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 78 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2595S-ADJ/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum output current of this product?
What is the maximum output voltage of this product?
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









