Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594MX-5-0-NOPB
LM2594MX-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2594MX-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594MX-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 40V, 500mA Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594MX-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 40V, 500mA Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 186.993455 mg |
| Efficiency | 82 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2594MX-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594MX-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the LM2594MX-5.0/NOPB?
What is the input voltage range for the LM2594MX-5.0/NOPB?
What is the output voltage of the LM2594MX-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












