Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594M-ADJ-NOPB
LM2594M-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2594M-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594M-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 40V, 500mA Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594M-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 40V, 500mA Low Component Count Step-Down Regulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 80 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 40 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2594M-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594M-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the brand of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









