Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594HVM-ADJ-NOPB
LM2594HVM-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2594HVM-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594HVM-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHE Power Converter 150 kHz 0.5A Step-Down Voltage egulator 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2594HVM-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHE Power Converter 150 kHz 0.5A Step-Down Voltage egulator 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Efficiency | 80 % |
| Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 57 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 57 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2594HVM-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2594HVM-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for the input and output of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










