Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2592HVSX-5-0-NOPB
LM2592HVSX-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2592HVSX-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2592HVSX-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHE Power Converter 150 KHz 2A Step-Down Voltage egulator 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2592HVSX-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHE Power Converter 150 KHz 2A Step-Down Voltage egulator 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Efficiency | 81 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2 A |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2592HVSX-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2592HVSX-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the input and output voltage of this product?
What is the maximum output current and efficiency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



