Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2592HVSX-3-3
LM2592HVSX-3.3
| Part Number: | LM2592HVSX-3.3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2592HVSX-3-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 4A, 173kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2592HVSX-3-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 4A, 173kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Efficiency | 76 % |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 2 A |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 60 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Texas Instruments LM2592HVSX-3.3
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2592HVSX-3-3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2592HVSX-3-3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum output current?
What is the type of regulator?
What is the operating temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

