Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2591HVS-5-0-NOPB
LM2591HVS-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2591HVS-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2591HVS-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHE Power Converter 150 kHz 1A Step-Down Voltage egulator 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2591HVS-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHE Power Converter 150 kHz 1A Step-Down Voltage egulator 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 82 % |
| Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2591HVS-5.0/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2591HVS-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the input voltage range for the LM2591HVS-5.0/NOPB?
What is the equivalent product to Texas Instruments LM2591HVS-5.0/NOPB?
What is the output voltage of the LM2591HVS-5.0/NOPB?
What is the maximum output current of the LM2591HVS-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









