Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2590HVS-ADJ
LM2590HVS-ADJ
| Part Number: | LM2590HVS-ADJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2590HVS-ADJ |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER Power Converter 150 KHz 1A Step-Down Voltage Regulator with Features 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2590HVS-ADJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER Power Converter 150 KHz 1A Step-Down Voltage Regulator with Features 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Efficiency | 76 % |
| Frequency | 173 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 57 V |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 57 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Switching Frequency | 173 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 8.64 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2590HVS-ADJ
| Technical Drawing | View & Download LM2590HVS-ADJ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2590HVS-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2590HVS-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2590HVS-ADJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum output current and voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



