Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2587S-ADJ-NOPB
LM2587S-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2587S-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2587S-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 4V to 40V, 5A Step-Up Wide Vin Flyback Regulator 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2587S-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4V to 40V, 5A Step-Up Wide Vin Flyback Regulator 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 4.535924 g |
| Efficiency | 90 % |
| Frequency | 115 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 60 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.23 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 11 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 115 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2587S-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2587S-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the input voltage range of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






