Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2586S-ADJ
LM2586S-ADJ
| Part Number: | LM2586S-ADJ |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2586S-ADJ |
| Qty Available: | |
| Description: | 4V to 40V, 3A Step-Up Wide Vin Flyback Regulator 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2586S-ADJ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4V to 40V, 3A Step-Up Wide Vin Flyback Regulator 7-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 93 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 60 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.23 V |
| Quiescent Current | 11 mA |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Topology | Boost, Flyback |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 8.64 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2586S-ADJ
| Datasheet | View & Download LM2586S-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2586S-ADJ Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2586S-ADJ Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2586S-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2586S-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2586S-ADJ Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2586S-ADJ Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage range for this regulator?
What is the maximum output current of this regulator?
What is the operating temperature range for this regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



