Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2585S-ADJ-NOPB
LM2585S-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2585S-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2585S-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 7A, 125kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2585S-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 7A, 125kHz Switching Freq-Max, BIPolar, PSSO5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 93 % |
| Frequency | 100 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 60 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 12.48 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 11 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 115 kHz |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2585S-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2585S-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








