Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2577T-12-NOPB
LM2577T-12/NOPB
| Part Number: | LM2577T-12/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2577T-12-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator/Controller, Current-mode, 0.8A, 62kHz Switching Freq-Max, BIPolar |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2577T-12-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator/Controller, Current-mode, 0.8A, 62kHz Switching Freq-Max, BIPolar
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 4.535924 g |
| Efficiency | 80 % |
| Frequency | 52 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 12.6 V |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 11.4 V |
| Min Supply Voltage | 3.5 V |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 40 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Switching Frequency | 56 kHz |
| Topology | Boost, Flyback |
| Height | 8.89 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Width | 4.7 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2577T-12/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2577T-12-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2577T-12-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2577T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2577T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2577T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2577T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2577T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2577T-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2577T-12-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator/controller?
What is the maximum switching frequency?
What is the output current rating?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






