Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576T-5-0-NOPB
LM2576T-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2576T-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576T-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4V to 40V Non-Inv/Inv/Step Up/Step Down Single-Out 5V 3A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576T-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4V to 40V Non-Inv/Inv/Step Up/Step Down Single-Out 5V 3A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 9.071847 g |
| Efficiency | 77 % |
| Frequency | 52 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 5.2 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 4.8 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.51 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2576T-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576T-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM2576T-5.0/NOPB?
What is the brand of LM2576T-5.0/NOPB?
What is the input voltage range of LM2576T-5.0/NOPB?
What is the output voltage of LM2576T-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.














