Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576S-5-0-NOPB
LM2576S-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2576S-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576S-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | SIMPLE SWITCHER® 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576S-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SIMPLE SWITCHER® 40V, 3A Low Component Count Step-Down Regulator 5-DDPAK/TO-263 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 77 % |
| Frequency | 52 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2576S-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576S-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments LM2576S-5.0/NOPB?
What is the output voltage of LM2576S-5.0/NOPB?
What is the input voltage range for LM2576S-5.0/NOPB?
What is the maximum output current of LM2576S-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











