Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576HVS-ADJ-NOPB
LM2576HVS-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2576HVS-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576HVS-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4V to 60V Inv/Step Down Single-Out 1.23V to 57V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2576HVS-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4V to 60V Inv/Step Down Single-Out 1.23V to 57V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 1.591202 g |
| Efficiency | 77 % |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Output Voltage | 57 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 57 V |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.42 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2576HVS-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2576HVS-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the input voltage range for this product?
What is the maximum output current?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









