Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575T-5-0-NOPB
LM2575T-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2575T-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575T-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4V to 40V Step Down Single-Out 5V 1A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575T-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4V to 40V Step Down Single-Out 5V 1A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 1.930007 g |
| Efficiency | 77 % |
| Frequency | 52 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Termination | Through Hole |
| Voltage | 5 V |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.51 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2575T-5.0/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575T-5-0-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM2575T-5.0/NOPB?
What is the input voltage range for the LM2575T-5.0/NOPB?
What is the output voltage of the LM2575T-5.0/NOPB?
What is the maximum output current of the LM2575T-5.0/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


















