Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575HVT-ADJ-NOPB
LM2575HVT-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM2575HVT-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575HVT-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4V to 60V Step Down Single-Out 1.23V to 57V 1A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575HVT-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4V to 60V Step Down Single-Out 1.23V to 57V 1A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 4.535924 g |
| Efficiency | 77 % |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 57 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 60 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 57 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 58 kHz |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.51 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2575HVT-ADJ/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the maximum output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









