Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575HVT-15
LM2575HVT-15
| Part Number: | LM2575HVT-15 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575HVT-15 |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Voltage Regulators SIMPLE SWITCHER 1A Step-Down Voltage Regulator 5-TO-220 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2575HVT-15 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Voltage Regulators SIMPLE SWITCHER 1A Step-Down Voltage Regulator 5-TO-220 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Efficiency | 88 % |
| Frequency | 52 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 15 V |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Output Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Switching Frequency | 52 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.51 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2575HVT-15
| Technical Drawing | View & Download LM2575HVT-15 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM2575HVT-15 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2575HVT-15 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LM2575HVT-15?
What is the input voltage range for the LM2575HVT-15?
What is the output voltage of the LM2575HVT-15?
What is the maximum output current of the LM2575HVT-15?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







