Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574MX-12-NOPB
LM2574MX-12/NOPB
| Part Number: | LM2574MX-12/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574MX-12-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 8V to 40V, 500mA SIMPLE SWITCHER® buck converter with 4 external components 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574MX-12-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8V to 40V, 500mA SIMPLE SWITCHER® buck converter with 4 external components 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Efficiency | 88 % |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 52 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 8.992 mm |
| Thickness | 2.301 mm |
| Width | 7.498 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2574MX-12/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2574MX-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574MX-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574MX-12-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage range for the buck converter?
What is the product equivalent to Texas Instruments LM2574MX-12/NOPB?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the package type for the LM2574MX-12/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



