Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574M-12-NOPB
LM2574M-12/NOPB
| Part Number: | LM2574M-12/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574M-12-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 8V to 40V, 500mA SIMPLE SWITCHER® buck converter with 4 external components 14-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574M-12-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8V to 40V, 500mA SIMPLE SWITCHER® buck converter with 4 external components 14-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Efficiency | 88 % |
| Frequency | 52 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 3.366 V |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.234 V |
| Min Supply Voltage | 15 V |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Switching Frequency | 52 kHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 8.992 mm |
| Thickness | 2.301 mm |
| Width | 7.498 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2574M-12/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2574M-12-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product equivalent to Texas Instruments LM2574M-12/NOPB?
What are the technical specifications of LM2574M-12/NOPB?
What compliance standards or regulations does LM2574M-12/NOPB meet?
What is the manufacturer lifecycle status of LM2574M-12/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



