Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574HVM-5-0-NOPB
LM2574HVM-5.0/NOPB
| Part Number: | LM2574HVM-5.0/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574HVM-5-0-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Conv DC-DC 4V to 60V Step Down Single-Out 5V 0.5A 14-Pin SOIC W Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM2574HVM-5-0-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conv DC-DC 4V to 60V Step Down Single-Out 5V 0.5A 14-Pin SOIC W Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Efficiency | 77 % |
| Frequency | 52 kHz |
| Max Input Voltage | 60 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 4 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 52 kHz |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 8.992 mm |
| Thickness | 2.301 mm |
| Width | 7.498 mm |
Documentation for Texas Instruments LM2574HVM-5.0/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for the input of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








