Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM25085ASDE-NOPB
LM25085ASDE/NOPB
| Part Number: | LM25085ASDE/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM25085ASDE-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator/Controller, Voltage-mode, 1000kHz Switching Freq-Max, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM25085ASDE-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator/Controller, Voltage-mode, 1000kHz Switching Freq-Max, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 1.75 mA |
| Operating Supply Voltage | 42 V |
| Output Current | 1.75 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 42 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 1.25 mA |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Height | 800 µm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 800 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM25085ASDE/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM25085ASDE-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM25085ASDE-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM25085ASDE-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM25085ASDE-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM25085ASDE-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the input voltage range of this product?
How many output channels does this product have?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

