Electronic Component
LM2480NA
| Part Number: | LM2480NA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Circuit, 1 Func, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Circuit, 1 Func, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 85 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Documentation for Texas Instruments LM2480NA
| Datasheet | View & Download LM2480NA Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM2480NA Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the LM2480NA?
What are the physical specifications of the LM2480NA?
Are there any compliance standards or regulations that the LM2480NA meets?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.