Integrated Circuits (ICs) > LM2412T-NOPB
LM2412T/NOPB
| Part Number: | LM2412T/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM2412T-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 36-μSMD (3.23x3.41) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM2412T-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 36-μSMD (3.23x3.41)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220-11 |
| Mount | Through Hole |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Operating Supply Current | 21 mA |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Texas Instruments LM2412T/NOPB
| Datasheet | View & Download LM2412T-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.