Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM237KCSE3
LM237KCSE3
| Part Number: | LM237KCSE3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM237KCSE3 |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5-A, negative, adjustable linear voltage regulator with low-IQ 3-TO-220 -25 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM237KCSE3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5-A, negative, adjustable linear voltage regulator with low-IQ 3-TO-220 -25 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 1.905003 g |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | -40 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | -37 V |
| Min Input Voltage | -4.2 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Output Voltage | -1.2 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | -37 V |
| Polarity | Negative |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 77 dB |
| Quiescent Current | 65 µA |
| Reference Voltage | -1.275 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 4.58 mm |
| Width | 8.7 mm |
Documentation for Texas Instruments LM237KCSE3
| Technical Drawing | View & Download LM237KCSE3 Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM237KCSE3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM237KCSE3 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM237KCSE3 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





