Integrated Circuits (ICs) > LM235H
LM235H
| Part Number: | LM235H |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM235H |
| Qty Available: | |
| Description: | ±1.5°C Analog output temperature sensor with 10mV/°C gain in hermetic TO 3-TO -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM235H Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±1.5°C Analog output temperature sensor with 10mV/°C gain in hermetic TO 3-TO -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-46 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Packaging | Box |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Height | 2.667 mm |
| Length | 4.699 mm |
| Thickness | 2.362 mm |
| Width | 4.699 mm |
Documentation for Texas Instruments LM235H
| Technical Drawing | View & Download LM235H Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM235H Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM235H Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM235H Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM235H Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM235H Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM235H Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM235H Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM235H?
What is the brand of LM235H?
What is the temperature range of LM235H?
What is the output type of LM235H?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


