Integrated Circuits (ICs) > LM235AH-NOPB
LM235AH/NOPB
| Part Number: | LM235AH/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM235AH-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | ±1.5°C Analog output temperature sensor with 10mV/°C gain in hermetic TO 3-TO -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM235AH-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±1.5°C Analog output temperature sensor with 10mV/°C gain in hermetic TO 3-TO -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-46 |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Analog, Analog Voltage, Voltage |
| Packaging | Bulk |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Height | 2.667 mm |
| Length | 4.699 mm |
| Thickness | 2.362 mm |
| Width | 4.699 mm |
Documentation for Texas Instruments LM235AH/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM235AH-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM235AH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM235AH-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM235AH-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM235AH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM235AH-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM235AH-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the output type of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

