Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM234Z-6-NOPB
LM234Z-6/NOPB
| Part Number: | LM234Z-6/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM234Z-6-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 250mA Low Dropout (LDO) Linear Regulator, 2.5V, DFN4-1x1 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > LM234Z-6-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250mA Low Dropout (LDO) Linear Regulator, 2.5V, DFN4-1x1
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-92 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 3 % |
| Element Configuration | Single |
| Forward Current | 10 mA |
| Forward Voltage | 30 V |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Power Dissipation | 400 mW |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Input Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog |
| Output Voltage | 20 V |
| Packaging | Bulk |
| Reference Type | Adjustable |
| Height | 5.34 mm |
| Length | 4.3 mm |
| Thickness | 3.6 mm |
| Width | 4.3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM234Z-6/NOPB
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM234Z-6-NOPB Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download LM234Z-6-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM234Z-6-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









