Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM22678TJE-ADJ-NOPB
LM22678TJE-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM22678TJE-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM22678TJE-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Converter DC-DC Single Inverting/Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM22678TJE-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Converter DC-DC Single Inverting/Step Down 4.5V to 42V 7-Pin Thin TO-263 EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 7 |
| Weight | 113.398093 g |
| Efficiency | 90 % |
| Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Supply Voltage | 42 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.285 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.285 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 3.4 mA |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 2.25 mm |
| Length | 10.16 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 9.85 mm |
Documentation for Texas Instruments LM22678TJE-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM22678TJE-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
What is the output current of the product?
Does the product have a synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








