Integrated Circuits (ICs) > LM20CIM7-NOPB
LM20CIM7/NOPB
| Part Number: | LM20CIM7/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM20CIM7-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Voltage Output Sensor, 10uA, 5Cel, CMOS, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM20CIM7-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Voltage Output Sensor, 10uA, 5Cel, CMOS, Rectangular, 5 Pin, Surface Mount
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Current | 1 A |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 4.5 µA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 4.5 µA |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments LM20CIM7/NOPB
| Technical Drawing | View & Download LM20CIM7-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM20CIM7-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM20CIM7-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of sensor used in the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






