Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LM1949N
LM1949N
| Part Number: | LM1949N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LM1949N |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Inverter Based Peripheral Driver, 0.022A, BIPolar, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > LM1949N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Inverter Based Peripheral Driver, 0.022A, BIPolar, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 28 mA |
| Output Current | 22 mA |
Documentation for Texas Instruments LM1949N
| Datasheet | View & Download LM1949N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1949N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1949N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1949N Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1949N Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM1949N?
What is the package type of LM1949N?
What is the maximum operating temperature of LM1949N?
How many output drivers does LM1949N have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

