Integrated Circuits (ICs) > LM1881N-NOPB
LM1881N/NOPB
| Part Number: | LM1881N/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM1881N-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Sync Separator IC, PDIP8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM1881N-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Sync Separator IC, PDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 4.535924 g |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1.1 W |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 25 mW |
| Power Dissipation | 1.1 W |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1881N/NOPB
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1881N-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881N-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the type of IC?
What is the part number of the product?
What is the package type of the IC?
What is the manufacturer of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





