Integrated Circuits (ICs) > LM1881M
LM1881M
| Part Number: | LM1881M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM1881M |
| Qty Available: | |
| Description: | IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC / Video Sync Separator 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM1881M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC / Video Sync Separator 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Power Consumption | 25 mW |
| Power Dissipation | 1.1 W |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1881M
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1881M Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1881M Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What are the dimensions of the LM1881M?
What is the package type of the LM1881M?
What is the compliance status of the LM1881M?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




