Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM1771USD-NOPB
LM1771USD/NOPB
| Part Number: | LM1771USD/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM1771USD-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 2.8V to 5.5V Input 6-Pin LLP EP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > LM1771USD-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 2.8V to 5.5V Input 6-Pin LLP EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Duty Cycle | 95 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 4.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Height | 800 µm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 800 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1771USD/NOPB
| Datasheet | View & Download LM1771USD-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1771USD-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1771USD-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1771USD-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1771USD-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the input voltage range of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


