Electronic Component
LM158J/883
| Part Number: | LM158J/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 2 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8 |
PCX has Texas Instruments Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 2 Func, 7000uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 1 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Elements | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 830 mW |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 93.98 dB |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
