Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM140LAH-12
LM140LAH-12
| Part Number: | LM140LAH-12 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM140LAH-12 |
| Qty Available: | |
| Description: | Extended Temperature 100mA Fixed Output Linear Regulator / LDO 3-TO -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM140LAH-12 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Extended Temperature 100mA Fixed Output Linear Regulator / LDO 3-TO -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-39 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 1.5 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Min Input Voltage | 19 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 100 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 54 dB |
| Quiescent Current | 4.5 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Voltage | 12 V |
| Height | 0 m |
| Length | 8.255 mm |
| Thickness | 4.445 mm |
| Width | 8.255 mm |
Documentation for Texas Instruments LM140LAH-12
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM140LAH-12 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140LAH-12 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the output voltage of the LM140LAH-12?
What is the maximum output current of the LM140LAH-12?
What is the operating temperature range of the LM140LAH-12?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


