Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM140H-15-883
LM140H-15/883
| Part Number: | LM140H-15/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM140H-15-883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Military Grade 1A Fixed Output Linear Regulator / LDO 3-TO -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM140H-15-883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military Grade 1A Fixed Output Linear Regulator / LDO 3-TO -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-39 |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 2.5 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 17.7 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 0 m |
| Length | 8.255 mm |
| Thickness | 4.445 mm |
| Width | 8.255 mm |
Documentation for Texas Instruments LM140H-15/883
| Datasheet | View & Download LM140H-15-883 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM140H-15-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM140H-15-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM140H-15-883 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product's function?
What is the operating temperature range of the product?
What is the output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

