Integrated Circuits (ICs) > LM135AH
LM135AH
| Part Number: | LM135AH |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > LM135AH |
| Qty Available: | |
| Description: | ±1°C analog output temperature sensor in hermetic TO-92 3-TO -55 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > LM135AH Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±1°C analog output temperature sensor in hermetic TO-92 3-TO -55 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-46 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Interface | Analog |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 2.667 mm |
| Length | 4.699 mm |
| Thickness | 2.362 mm |
| Width | 4.699 mm |
Documentation for Texas Instruments LM135AH
| Technical Drawing | View & Download LM135AH Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM135AH Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM135AH Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the temperature range of the LM135AH sensor?
What is the package type of the LM135AH sensor?
What is the output type of the LM135AH sensor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




