Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM120H-5-0-883
LM120H-5.0/883
| Part Number: | LM120H-5.0/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM120H-5-0-883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Military Grade 1A Fixed Output Negative Voltage Regulator / LDO 3-TO -55 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM120H-5-0-883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military Grade 1A Fixed Output Negative Voltage Regulator / LDO 3-TO -55 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-39 |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 2 V |
| Max Input Voltage | -25 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 3 A |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Min Input Voltage | -7 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | -5 V |
| Output Voltage Accuracy | 3 % |
| Polarity | Negative |
| Power Dissipation | 2 W |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 0 m |
| Length | 8.255 mm |
| Thickness | 4.445 mm |
| Width | 8.255 mm |
Documentation for Texas Instruments LM120H-5.0/883
| Datasheet | View & Download LM120H-5-0-883 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM120H-5-0-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM120H-5-0-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM120H-5-0-883 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Is this product compliant with any industry standards or regulations?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

