Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM117K-STEEL-NOPB
LM117K STEEL/NOPB
| Part Number: | LM117K STEEL/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM117K-STEEL-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Extended Temperature 1.5A Adjustable Linear Regulator with Short Circuit Protection 2-TO-3 -55 to 150 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM117K-STEEL-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Extended Temperature 1.5A Adjustable Linear Regulator with Short Circuit Protection 2-TO-3 -55 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 2 |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 8.94 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 8.6 mm |
| Width | 25.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM117K STEEL/NOPB
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117K-STEEL-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the temperature range for this product?
What is the output current of this product?
What is the number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




