Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM117H-NOPB
LM117H/NOPB
| Part Number: | LM117H/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM117H-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Ldo Voltage Regulator, 1.5A; Output Type; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019) |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM117H-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ldo Voltage Regulator, 1.5A; Output Type; Msl: Msl 1 - Illimité; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-39 |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 4 % |
| Dropout Voltage | 3 mV |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Current Limit | 500 mA |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.2 V |
| Nominal Supply Current | 3.5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 37 V |
| Packaging | Box |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 0 m |
| Length | 8.255 mm |
| Thickness | 4.445 mm |
| Width | 8.255 mm |
Documentation for Texas Instruments LM117H/NOPB
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM117H-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM117H-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output type of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








