Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117T-ADJ-NOPB
LM1117T-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM1117T-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117T-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.25V to 13.8V 0.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117T-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.25V to 13.8V 0.8A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 4.535924 g |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 800 mA |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Max Output Voltage | 13.8 V |
| Min Input Voltage | 2.65 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 13.8 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 4.7 mm |
| Length | 14.986 mm |
| Thickness | 4.572 mm |
| Width | 10.16 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1117T-ADJ/NOPB
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117T-ADJ-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










