Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117MPX-3-3-NOPB
LM1117MPX-3.3/NOPB
| Part Number: | LM1117MPX-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117MPX-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Positive Voltage Regulator, LDO, 3.3V, 0.8A, 1%, 1.2V dropout, 0÷125°C; LM1117MPX-3.3/NOPB |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117MPX-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Positive Voltage Regulator, LDO, 3.3V, 0.8A, 1%, 1.2V dropout, 0÷125°C; LM1117MPX-3.3/NOPB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 800 mA |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1117MPX-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117MPX-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the regulator?
What is the dropout voltage of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












