Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117MP-ADJ-NOPB
LM1117MP-ADJ/NOPB
| Part Number: | LM1117MP-ADJ/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117MP-ADJ-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 1.25V to 13.8V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117MP-ADJ-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 1.25V to 13.8V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Output Voltage | 13.8 V |
| Max Supply Voltage | 13.75 V |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 13.8 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
| Case/Package | SOT-223 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Output Voltage | 13.8 V |
| Max Supply Voltage | 13.75 V |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 1.25 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 13.8 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1117MP-ADJ/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of LM1117MP-ADJ/NOPB?
What is the brand of LM1117MP-ADJ/NOPB?
What is the output voltage range of LM1117MP-ADJ/NOPB?
What is the maximum output current of LM1117MP-ADJ/NOPB?
What is the part number of the product?
What is the output voltage range of the voltage regulator?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type of the voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










