Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117IMP-3-3-NOPB
LM1117IMP-3.3/NOPB
| Part Number: | LM1117IMP-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117IMP-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | LDO Regulator Pos 3.3V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117IMP-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
LDO Regulator Pos 3.3V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R / IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 800 A |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Cut Tape |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 15 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.8 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1117IMP-3.3/NOPB
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM1117IMP-3-3-NOPB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









