Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117DT-3-3-NOPB
LM1117DT-3.3/NOPB
| Part Number: | LM1117DT-3.3/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117DT-3-3-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Space saving 800-mA low-dropout linear regulator with internal current limit 3-TO-252 0 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM1117DT-3-3-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Space saving 800-mA low-dropout linear regulator with internal current limit 3-TO-252 0 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-252 |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 113.398093 g |
| Accuracy | 1 % |
| Current Rating | 800 mA |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.6 V |
| Nominal Output Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Termination | Through Hole |
| Height | 2.55 mm |
| Length | 6.58 mm |
| Thickness | 2.3 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments LM1117DT-3.3/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the product?
What is the current rating of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.










