Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM109K-883
LM109K/883
| Part Number: | LM109K/883 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM109K-883 |
| Qty Available: | |
| Description: | Military Grade 1A 5V Output Linear Regulator / LDO 2-TO |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > LM109K-883 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military Grade 1A 5V Output Linear Regulator / LDO 2-TO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-3 |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Dropout Voltage | 3 V |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Input Voltage | 7.1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5.05 V |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 5.2 mA |
| Height | 7.75 mm |
| Length | 38.94 mm |
| Thickness | 7.44 mm |
| Width | 25.4 mm |
Documentation for Texas Instruments LM109K/883
| Datasheet | View & Download LM109K-883 Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download LM109K-883 Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download LM109K-883 Datasheet |
| Datasheet | View & Download LM109K-883 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the LM109K/883?
What is the package type of the LM109K/883?
Is the LM109K/883 currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.